Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akémukoľvek platenie v hotovosti. Prečo? Veľmi tým riskujete.V súčasnej dobe platbu v hotovosti upravuje zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce sumu 15 000 EUR, ak sa jedná o platby medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.

V prípade, že sa jedná o fyzickú osobu – podnikateľa, nesmie platba v hotovosti presiahnuť sumu 5 000 EUR.

Prevod peňazí v hotovosti

Ak sa pri lacnejších nehnuteľnostiach, kde je predajná cena do limitu stanoveného zákonom, dohodnete s druhou stranou, že si odovzdáte peniaze v hotovosti, je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje. Pokiaľ chcete, ako predávajúci, prevziať peniaze až po vložení zmlúv na kataster, riskujete, že peniaze nedostanete a prídete aj o nehnuteľnosť. Pokiaľ ste naopak kupujúci a peniaze odovzdáte pred zavkladovaním na kataster, riskujete, že prídete o peniaze a nebudete ani majiteľom nehnuteľnosti.

Jediné, čo Vám zostáva, je súd, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov. Tento scenár bol veľmi častý pri podvodoch s predajom bytov a domov.

Ak teda predávate či kupujete nehnuteľnosť, poraďte sa o všetkých nástrahách s odborníkom, ktorý tieto kroky rieši každý deň. Ušetríte si tak veľa nervov, peňazí a vyhnete sa riziku.

Máte otázku? Neváhajte sa na mňa obrátiť.

Stiahnite si zadarmo

AKO NAJLEPŠIE PREDAŤ SVOJU NEHNUTEĽNOSŤ v 7 krokoch

spracovaním osobných údajov